Tega Cay begins defense of Metrolina Swim title with 2 wins

mbanks@comporium.netJune 13, 2014 

Tega Cay swimmer Aubrey Chandler competes in the 100-meter medley. She won in the medley in the girls’ 11-12.

MAC BANKS

— The Tega Cay Breakers opened its Metrolina Swim League title defense with back-to-back wins to get the season underway.

The team swam its first met against the Baxter Barracudas, getting a 262-146 win, and went on to beat The Landing 370-86 in its second.

Against Baxter, the Breakers won seven of the eight relays.

Individuals winning for Tega Cay during the meet, by age group, were:

Julia Cavanaugh in the girls’ 11-12 won the 50-meter freestyle and 50-meter backstroke.

Michelle Case in the girls’ 15-18 won the 50-meter freestyle and 100-meter individual medley.

Joe Orehek in the boys’ 11-12 won the 50-meter backstroke and 100-meter IM.

Kylie Namowicz in the girls’ 13-14 won the 50-meter backstroke and 100-meter IM.

Emma Castello in the girls’ 6 and under won the 25-meter freestyle.

Kylie Bick in the girls’ 7-8 won the 25-meter freestyle.

Jacob Panov in the boys’ 11-12 won the 50-meter freestyle.

Elizabeth Crumly in the girls’ 13-14 won the 50-meter freestyle.

Chloe Brong in the girls’ 6 and under won the 25-meter backstroke.

Zoey Selby in the girls’ 7-8 won the 25-meter backstroke.

Jamisyn Carpenter in the girls’ 9-10 won the 25-meter backstroke.

Sam Cicciarello in the boys’ 9-10 won the 25-meter backstroke.

Owen Corkery in the boys’ 13-14 won the 50-meter backstroke.

Mason Strohl in the boys’ 15-18 won the 50-meter backstroke.

Kyndall Brown in the girls’ 10 and under won the 100-meter IM.

Aubrey Chandler in the girls’ 11-12 won the 100-meter IM.

Brian Cavanaugh in the boys’ 15-18 won the 100-meter IM.

Individual winners for Baxter, by age group, were:

Riley Allen in the boys’ 6 and under won the 25-meter freestyle and 25-meter backstroke.

Nolan Sloboda in the boys’ 9-10 won the 25-meter freestyle and 100-meter IM.

Ben Fenwick in the boys’ 13-14 won the 50-meter freestyle and 100-meter IM.

Owen Fey in the boys’ 7-8 won the 25-meter freestyle.

Amanda Allen in the girls’ 9-10 won the 25-meter freestyle.

Davis Pinckney in the boys’ 15-18 won the 50-meter freestyle.

Ben Sullivan in the boys’ 7-8 won the 25-meter freestyle.

Jenna Pehowski in the girls’ 15-18 won the 50-meter backstroke.

Winning for Tega Cay against The Landing were:

Chloe Brong in the girls’ 6 and under won the 25-meter freestyle and 25-yard backstroke.

Kyndall Brown in the girls’ 9-10 won the 25-yard freestyle and 25-yard butterfly.

Jacob Panov in the boys’ 11-12 won the 50-yard freestyle and 50-yard butterfly.

Elizabeth Crumly in the girls’ 13-14 won the 50-yard freestyle and 50-yard butterfly.

Clay Wilson in the boys’ 7-8 won the 25-yard backstroke and 25-yard butterfly.

Joe Orehek in the boys’ 11-12 won the 50-yard backstroke and 50-yard breaststroke.

Shelbey Fuller in the girls’ 11-12 won the 50-yard breaststroke and 50-yard butterfly.

Michelle Case in the girls’ 15-18 won the 50-yard breaststroke and 50-yard butterfly.

Nate Orehek in the boys’ 7-8 won the 25-yard freestyle.

Collin McCann in the boys’ 9-10 won the 25-yard freestyle.

Brighid Biehl in the girls’ 11-12 won the 50-yard freestyle.

Alan Gavilan in the boys’ 13-14 won the 50-yard freestyle.

Kelsey Holloway in the girls’ 15-18 won the 50-yard freestyle.

David Trotter in the boys’ 15-18 won the 50-yard freestyle.

Jamisyn Carpenter in the girls’ 9-10 won the 25-yard backstroke.

Sam Cicciarello in the boys’ 9-10 won the 25-yard backstroke.

Julia Cavanaugh in the girls’ 11-12 won the 50-yard backstroke.

Madison Taylor in the girls’ 13-14 won the 50-yard backstroke.

Ryan Certo in the boys’ 13-14 won the 50-yard backstroke.

Olivia Lininger in the girls’ 15-18 won the 50-yard backstroke.

Brian Cavanaugh in the boys’ 15-18 won the 50-yard backstroke.

Julia Hinsberg in the girls’ 9-10 won the 25-yard breaststroke.

Griffin Dunn in the boys’ 9-10 won the 25-yard breaststroke.

Megan Cessna in the girls’ 13-14 won the 50-yard breaststroke.

Andrew Vollmer in the boys’ 13-14 won the 50-yard breaststroke.

Kasparas Zilinskas in the boys’ 15-18 won the 50-yard breaststroke.

Zoey Selby in the girls’ 7-8 won the 25-yard butterfly.

Tyler Ayer in the boys’ 9-10 won the 25-yard butterfly.

Zac Zielinski in the boys’ 13-14 won the 50-yard butterfly.

Mason Strohl in the boys’ 15-18 won the 50-yard butterfly.

Fort Mill Times is pleased to provide this opportunity to share information, experiences and observations about what's in the news. Some of the comments may be reprinted elsewhere in the site or in the newspaper. We encourage lively, open debate on the issues of the day, and ask that you refrain from profanity, hate speech, personal comments and remarks that are off point. Thank you for taking the time to offer your thoughts.

Commenting FAQs | Terms of Service